Znamy zwycięzcę Bocuse d'Or Poland 2019

2019-11-22

Miesiące przygotowań, stres, pot i łzy a to wszystko by odbyła się polska selekcja jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych na świecie jakim jest Bocuse d’Or. 

32 lata temu wybitny francuski szef kuchni Paul Bocuse postawił na piedestał wyjątkowych kucharzy – stworzył konkurs, który do dziś jest symbolem doskonałości sztuki kulinarnej w wydaniu najlepszych szefów kuchni na świecie. Znaleźć się w tym zacnym gronie to z pewnością wielki prestiż, ale i nie lada wyzwanie.   
21 listopada podczas 27. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA® w Krakowie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej odbył się finał polskich eliminacji tego znakomitego konkursu. Tego dnia oczy polskiej gastronomii były skierowane w jedną stronę. Sześciu utalentowanych, młodych szefów kuchni, którzy zostali wyłonieni w preeliminacjach stanęło do walki o najwyższe trofeum i miano najlepszego szefa kuchni a wraz z nimi pomocnicy:
Łukasz Budzik, szef kuchni Mennicza Fusion oraz Damian Wabnitz (commis)
- Ernest Jagodziński, szef kuchni Autentyk – kuchnia i ludzie oraz Łukasz Daszyński (commis) 
Jakub Kasprzak, szef kuchni Sezony. Restauracja i Hotel oraz Patryk Paczkowski (commis)
- Krzysztof Nawrocki, szef kuchni Karczoch oraz Łukasz Leśniak (commis)
- Michał Stężalski, szef kuchni Szara Gęś oraz Wiktor Witkoś (commis)
- Mateusz Suliga, szef kuchni Hotel Unicus Palace oraz Piotr Dawid (commis) 

Zwyciężył Jakub Kasprzak przy wsparciu Patryka Paczkowskiego. Kuba nie krył łez wzruszenia, wygrana była jego wielkim marzeniem. W poprzedniej selekcji był drugi, dlatego w tym roku zwycięstwo było dla niego tak ważne.

To dla mnie wyjątkowy moment, na który bardzo długo czekałem. Ciężka praca i inwestycja w siebie dała zamierzone rezultaty. Teraz przede mną kolejne wyzwania – Tallin i europejskie eliminacje. Tu ważne będzie wszystko. Usłyszałem już cenne wskazówki od naszych jurorów z zagranicy i wiem, że to dopiero wierzchołek góry tego jak i co muszę zrobić. Ale dziś jestem szczęśliwy i na chwilę na tym uczuciu się skupię a od poniedziałku ruszam do pracy! – powiedział Jakub Kasprzak, zwycięzca Bocuse d’Or Poland 2019.

Uczestnicy dotarli na miejsce konkursu po 6 rano. W powietrzu wyczuwało się spory stres. 
O 8:30 na stanowisku numer jeden pracę rozpoczął pierwszy zawodnik a później kolejno co 20 minut startowali kolejni szefowie. 
Każdy z uczestników na przygotowanie dwóch dań z ryby i mięsa miał zaledwie 5 godzin 35 minut.To niewiele biorąc pod uwagę poziom konkursu i surową ocenę zacnego, międzynarodowego jury. 
W tym roku zawodnicy mieli do przygotowania na przystawkę danie z pstrąga ojcowskiego w akompaniamencie kaszy jaglanej, warzyw kapustnych polskich i ślimaków lądowych z polskich hodowli, serwowane wyłącznie na talerzach w 15 porcjach. Danie główne miało być skomponowane na bazie królika, ziaren słonecznika oraz fasoli suchej polskiej i zaprezentowane na platerze a następnie wyserwowane na 15 talerzach.

Oba dania musiały zawierać 50% warzyw, roślin lub ziół, w tym wykorzystane trzy dowolne dodatki według uznania kandydata.

Kandydaci pracowali na stanowiskach w skupieniu, gdzieniegdzie widać było stres, ale to akurat normalne. Z godziny na godzinę dania nabierały kształtu. Zgromadzona licznie publiczność bacznie przyglądała się zmaganiom kandydatów i z werwą dopingowała swoich faworytów. 

Gotowe dania prezentowane były w pierwszej kolejności 12 jurorom degustacyjnym, a to jakże odpowiedzialne zadanie przypadło w udziale Monice Ignaciuk, Mistrzyni Cukiernictwa która z ogromnym z wdziękiem paradowała kolejno z talerzami kandydatów. Następnie uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych im prof. Odona Bujwida nr 2 w Krakowie podawali talerze Jury. 

Konkurs poprowadził Karol Okrasa, który nie tylko jest świetnym kucharzem, ale rewelacyjnie sprawdził się tu w roli Mistrza Ceremoniiswobodnie komentując to co się działo na konkursie i to w dwóch językach – polskim i angielskim, z uwagi na zagranicznych Gości w tym słynnych szefów z elitarnego stowarzyszenia Bocuse d’Or Winners.

Na wielkim telebimie poza zmaganiami kulinarnych gigantów, można było zobaczyć filmy promocyjne Partnerów konkursu, wypowiedzi ekspertów i komentarze jurorów. 

Bardzo się cieszę, że polską selekcję 2019 udało nam się przeprowadzić w Krakowie w ramach projektu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Dostaliśmy duże wsparcie od miasta Krakowa, co cieszy podwójnie, gdyż takie zainteresowanie władz miasta pomaga w organizacji wydarzenia na tak dużą skalę. Międzynarodowe jury, które zbudowaliśmy to dla nas kolejny powód do dumy i ogromnej radości. Kandydaci stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali się wspaniale, ale jak wiadomo, mógł wygrać tylko jeden, a był nim w tym roku Jakub Kasprzak, któremu serdecznie gratuluję! – powiedział Jacek Krawczyk, Prezes Zarządu Bocuse d’Or Poland.

Finał polskich eliminacji został przeprowadzony na takich samych zasadach i wytycznych regulacyjnych ustanowionych przez Międzynarodowy Komitet Organizacyjny Bocuse d’Or. 

Nad przebiegiem całego konkursu czuwał Prezydent Akademii Bocuse d’Or Poland Adam Chrząstowski, natomiast za stronę techniczną odpowiadał szef Łukasz Konik.
Bocuse d’Or Poland 2019 było wydarzeniem bardzo ważnym dla całej branży gastronomicznej. Bardzo się cieszę, iż udało się nam zaangażować szefów ze wszystkich stowarzyszeń kucharskich, tym samym polska selekcja pokazała, że potrafimy świetnie współdziałać mimo różnic nas dzielących. Zwyciężył w pięknym stylu Jakub Kasprzak przy pomocy Patryka Paczkowskiego. Był świetnie przygotowany a doświadczenie z poprzedniej edycji z pewnością mu się przydało. Teraz przed nami ogromne wyzwanie jakim jest Tallin i europejski finał. Za chwilę powołamy zespół mentorów, który mam nadzieję dobrze przygotuje Kubę do godnego reprezentowania Polski na arenie europejskiej.– powiedział Adam Chrząstowski, Prezydent Akademii Bocuse d’Or Poland.

Kandydatów oceniało międzynarodowe jury degustacyjne pod przewodnictwem Adama Chrząstowskiego a wśród jurorów znaleźli się następujący szefowie:
Kurt Scheller – Honorowy Przewodniczący Jury, Akademia Kurta Schellera
- Emmanuel Renaut – Honorowy Przewodniczący Jury, Flocons del Sel Francja (trzy gwiazdki Michelin)
- Robert Sowa, N31 By Robert Sowa
Dariusz Zahorański, Radisson Blu Sobieski
Marcin Filipkiewicz, Hotel Copernicus
Philip Tessier, Prezydent Bocuse d’Or Winners
Philippe Mille, Les Crayères Francja (dwie gwiazdki Michelin)
Mariusz Pieterwas, Krew i woda
Tomasz Purol, Blow Up Hall 5050
Dimitri Demjanov – Prezydent Bocuse d’Or Estonia
Francis Cardenau – Prezydent Bocuse d’Or Dania
Kwestie stricte kuchenne oceniali jurorzy techniczni, którzy od 6 rano byli obecni na stanowiskach konkursowych. Brali pod uwagę mise en place, gospodarkę odpadami, czystość i higienę pracy oraz prawidłowe zastosowanie technik kulinarnych.
W tym zacnym kręgu jurorskim pod przewodnictwem Dominika Brodziaka (Panorama, Hotel Park) znaleźli się szefowie:
Konrad Birek, Unilever Food Solutions
Krzysztof Gradzewicz, Radisson Hotel & Suites
Maciej Majewski, La Brasserie Moderne
Marcin Soból, Prezes Euro-Toques
Rafał Targosz, ZaKładka

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogłem wziąć udział w konkursie Bocuse d’Or Poland choć tym razem już jako juror. To wspaniałe wydarzenie, w którym warto być i obserwować młodych szefów kuchni, którzy walczą o swoje marzenia. Bo o tu przede wszystkim chodzi. Cieszy mnie, że jest tak wielu utalentowanych młodych szefów kuchni w naszym kraju, którzy tak dobrze radzą sobie w kuchni wykorzystując różne techniki. Niestety jak w każdym konkursie, tu również stres towarzyszył zawodnikom. Dla jednych było to mobilizujące, innych paraliżowało, co miało swój wydźwięk w przyznaniu punktów karnych za przekroczenie czasu. Niemniej jednak jestem pełen uznania dla wszystkich kandydatów– powiedział Dominik Brodziak, Przewodniczący Jury Technicznego.

Na podium stanęli:
I miejsce – Jakub Kasprzak
II miejsce – Ernest Jagodziński
III miejsce – Michał Stężalski

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się zaraz po konkursie, jak tylko wszystkie punkty pod bacznym okiem radcy prawnego zostały zliczone. Tę jakże emocjonująca część konkursu zaszczyciły swoją obecnością takie osobistości jak: Wiceprezydent miasta Karkowa Pan Bogusław Kośmider, Ambasador Francji w Polsce Pan FrédéricBillet, Konsul Generalny Francji w Krakowie Pan Frédéric de Touchet oraz Pani Dyrektor Wydziału ds. Turystyki Miasta Krakowa Elżbieta Kantor, którzy wręczyli nagrody zwycięzcom.

Wieczorem, odbyła się uroczysta Gala Dinner w Pałacu Wielopolskich, na której wręczono podziękowania wszystkim PARTNEROM konkursu. Nie zabrakło słów uznania od Pani Wiceprezydent Anny Korfel-Jasińskiej i Pana Ambasadora Francji, którzy na koniec życzyli zwycięzcy i całemu Komitetowi Organizacyjnemu kolejnych spektakularnych sukcesów.

Od 32 lat szefowie kuchni na całym świecie walczą o siebie, swoje marzenia, o to by ich fach i kunszt został doceniony i nagrodzony. To gdzie dziś są, zawdzięczają wspaniałemu człowiekowi, wielkiemu mistrzowi kulinarnemu Paulowi Bocuse, który stworzył wyjątkową społeczność liderów na całym świecie. Bycie członkiem Bocuse d’Or Family to z pewnością wielki zaszczyt. 

Bocuse d’Or Poland 2019 już za nami. Wydarzenie jeszcze długo nie zejdzie z ust polskiej gastronomii, gdyż jak wielu twierdzi było zorganizowane na wysokim, światowym poziomie.
W jury konkursu polskiej selekcji poza niekwestionowanymi autorytetami polskiej sceny kulinarnej po raz pierwszy w historii zasiadały również sławy międzynarodowego formatu, szefowie kuchni z gwiazdkowych restauracji, prawdziwi mistrzowie w swojej dziedzinie.
Do organizatorów zewsząd spływają gratulacje i wyrazy uznania, co cieszy bardzo i daje świadectwo, że polska gastronomia rośnie w siłę.

Gdyby nie PARTNERZY, którzy udzielili ogromnego wsparcia, przeprowadzenie Finału Eliminacji Krajowych na tak wysokim poziomie nie byłoby możliwe. Dlatego wielkie podziękowania należą się wszystkim FIRMOM oraz PATRONOM MEDIALNYM, którzy wsparli Organizatora w tym wielkim przedsięwzięciu.

Aut. Zdjęć: Michał Hawliczek
Aut. Zdjęć plater i talerz: Bartosz Dziamski
 

 

 

 

Jakub Kasprzak zwycięzca Bocuse d'Or Poland 2019!

Gratulujemy!!!

AKTUALNOŚCI

 • Przeczytaj całość

  Bocuse d’Or Poland ON TOUR vol. 2

  22 czerwca w sopockiej restauracji White Marlin odbyła się druga w tym roku kolacja Bocuse d’Or Poland ON TOUR.

  2024-06-24
  Przeczytaj całość
 • Przeczytaj całość

  Dania zwycięzcą Bocuse d’Or Europe 2024

  Ponownie duński kandydat, tym razem Sebastian Holberg Svendsgaard stanął na najwyższym stopniu podium w Trondheim 2024 roku

  2024-03-22
  Przeczytaj całość
 • Przeczytaj całość

  KOWR Partnerem Team Poland 2024

  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa został ponownie Partnerem Team Poland.

  2024-03-01
  Przeczytaj całość
 • Przeczytaj całość

  Polska Organizacja Turystyczna Partnerem Team Poland 2024

  Z przyjemnością informujemy, że Polska Organizacja Turystyczna ponownie została Partnerem Team Poland 

  2024-03-01
  Przeczytaj całość