Znamy zwycięzcę Bocuse d’Or Europe 2022

2022-03-28

Ogłoszenie zwycięstwa Danii reprezentowanej przez Briana Marka Hansena i jego commis chef Elisabeth Madsen na Bocuse d’Or Europe 2022, europejskiej selekcji najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świeciezamknęło 24 marca dwa dni zmagań kulinarnych. Na podium stanęły również Węgry, zdobywając srebrną statuetkę oraz Norwegia z brązem. Poza tym jeszcze 7 europejskich krajów zakwalifikowało się do Wielkiego Finału Bocuse d’Or, który odbędzie się w dniach 22-23 stycznia 2023 roku w Lyonie. 
 

Niestety w wymarzonej dziesiątce nie znalazła się Polska. Trzeci raz z rzędu w historii startów Polaków w tym konkursie Team Poland był uczestnikiem wielkiego kulinarnego święta, co przed 2018 roku nie miało miejsca. Jeszcze nigdy polski kandydat i jego zespół nie był tak dobrze przygotowany merytorycznie, technicznie i w zasadzie pod każdym względem. W ogólnej klasyfikacji Polska zajęła 14 miejsce, co nie pokazuje jak blisko była wymarzonego awansu, zabrakło 86 punktów i byłby finał.

Ogromne emocje za nami. Jesteśmy dumni z naszych reprezentantów, którzy zaprezentowali Polskę podczas europejskiej selekcji Bocuse d’Or w Budapeszcie występując wśród najlepszych szefów kuchni Starego Kontynentu. 
Jakub Kasprzak Dawid Cieśliński w pięknym stylu walczyli o swoje marzenia podczas Bocuse d’Or Europe 2022 w hali Hungexpo startując pierwszego dnia rywalizacji konkursowej. W tym roku mogli liczyć na czwartego zawodnika, którym bez wątpienia okazała się wspaniała polska publiczność, która przybyła do Budapesztu. Nie zabrakło biało-czerwonych flag na trybunach i głośnego dopingu. Za co należą się ogromne podziękowania. Niejeden zdarł gardło krzycząc Polska, biało-czerwoni.

Emocje już powoli opadają, chociaż cały czas trudno mi pogodzić się z wynikiem. Wiem, że zrobiliśmy wszystko co mogliśmy, na co mogliśmy sobie pozwolić, aby w końcu spełnić moje marzenie i wystartować w wielkim finale w Lyonie. Przygotowywaliśmy się tak jak to robią inne europejskie zespoły, codziennie konsekwentnie do celu. Mimo to, my dopiero budujemy świadomość tego konkursu i nie jesteśmy w stanie przeskoczyć tych lat doświadczenia, które posiadają inne zespoły, a my dopiero je zdobywamy. Ale nie poddaję się, to tylko kolejny przystanek do osiągnięcia upragnionego celu. – powiedział Jakub Kasprzak, reprezentant Polski w Bocuse d’Or Europe 2022

Start w Bocuse d’Or Europe to wyjątkowe doświadczenie dla uczestników, którzy musieli wykazać się znakomitymi umiejętnościami kulinarnymi, wyczuciem estetyki, oryginalnością i kreatywnością, aby przekonać i zwrócić uwagę jurorów. 
17 członków jury nagrodziło technikę, smak, kunszt wykonania, dobór produktów i niepowtarzalne receptury podkreślające węgierskie środowisko. 17 kandydatów miało 5 godzin i 35 minut na przygotowanie plateru na bazie sarny, foie gras, twarogu i kwaśnej śmietany, a także dania w 100% wegetariańskiego na bazie lokalnych odmian ziemniaków.

  

Polacy walczyli do ostatnich minut w pełnym skupieniu przygotowując swoje dania, pierwsze serwowane wyłącznie na talerzu – „Wiosenny talerz, a na nim – Ziemniaki Crust. Puree ziemniaczane z grzybami i koprem włoskim. Krem Ziemniaczany i sos ziołowo-chrzanowy”oraz drugie danie z mięsa zaprezentowane na pięknym platerze - „Glazurowana polędwica z sarny, udziec z sarny z foie gras i pistacjami, burakiem i selerem z sosem grzybowym i foie gras. Oraz dodatek do dania: ser, serowa kluska, pomarańczowy sos śmietanowy, wiosenne warzywa, grzanki”.

Plater został zaprojektowany przez Klaudię Kasprzak i zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem od strony projektowej plateru były bursztyn i miedź, surowce mocno związane z Polską, które stanowiły piękne dopełnienie tematu obowiązkowego. 

Oba dania prezentowały się bardzo dobrze, jak się okazało smakowo również dopełniały wizualne wrażenia. Régis Marcon, Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego, który przybliżał publiczności każde z dań w trakcie ich degustacji, z uznaniem opowiadał o efektach wielogodzinnej pracy naszej reprezentacji. 

W ścisłym gronie Team Poland znaleźli się: Jakub Kasprzak - kandydat, szef kuchni idealnie sprofilowany na start w Bocuse d’Or, ma wszystkie cechy, aby odnieśćsukces i spełnićswoje zawodowe marzenia, Dawid Cieśliński – pomocnik, młody człowiek z fantazjąkulinarną, który idealnie wkomponowałsięw zespół, Tomasz Grabski, który wystąpił w roli trenera i bardzo dobrze przygotował zespół do startu, a stojąc przy stanowisku konkursowym nie tylko pilnował czasu, udzielał wskazówek, ale dbał również o kondycję psychiczną naszego kandydata i jego pomocnika przez te wiele godzin zmagań konkursowych. Kolejnym ogniwem jest Adam Chrząstowski, Prezydent Akademii Bocuse d’Or Poland, który zasiadał przy stole jurorskim, opanowany z ogromnym doświadczeniem, doskonale poruszający się wśród szefów jurorów w Europie. Nie możemy zapominać o Jarosławie Kinie, który od początku bardzo zaangażował się w przygotowania jako drugi trener, utalentowany, małomówny, ale w działaniu pierwszy oraz Jacek Krawczyk, Prezes Zarządu Bocuse d’Or Poland, który odpowiada za najważniejsze kwestie, te organizacyjne i finansowe, bez których nie byłoby szans przygotować się na takim poziomie. 

Z tego miejsca jako szef Bocuse d'Or Poland chciałbym podziękować szefom kuchni, którzy w Budapeszcie rywalizowali z gigantami europejskiej sceny kulinarnej. Konkurs cały czas stoi na wysokim poziomie i jest naprawdę ciężko wejść do finałowej 10, która daje awans do Lyonu. Szczerze mówiąc jeszcze nigdy nie byliśmy tak dobrze przygotowani, jak w tym roku i tak blisko celu. Był to efekt pracy całego zespołu, od morderczych treningów 5-6 dni w tygodniu przez 4 miesiące, poprzez sprzęt od naszych Partnerów, aż po logistykę do stolicy Węgier. Zabrakło szczęścia, bo przygotowanie i determinacja były. Wierzę, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – podsumował Jacek Krawczyk, Prezes Zarządu Bocuse d’Or Poland.

Jesteśmy dumni z naszego zespołu i wierzymy, że dostarczą nam jeszcze wielu pozytywnych emocji. Te wszystkie miesiące przygotowań, stres, determinacja, wyrzeczenia, ale też całe mnóstwo pozytywnej energii i rzesza dobrych ludzi wokół z pewnością nie pójdą na marne. Marzenie o Lyonie jest i będzie, bo kiedyś z pewnością się ziści. Przed nami europejska selekcja w Trondheim w Norwegii, na którą już czekamy z niecierpliwością.

Jesteśmy przekonani, że Team Poland nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Każda partycypacja w międzynarodowych rozgrywkach jest niezwykle ważna i potrzebna polskiej gastronomii. Z każdej kolejnej selekcji wychodzimy mocniejsi i z większym bagażem doświadczeń i zawsze z podniesioną głową! Przynależność do Bocuse d’Or Family daje niezwykłą siłę i wiarę w osiągnięcie sukcesu!

Restauracje, które pracują z lokalnymi produktami – z poszanowaniem pór roku – to przyszłość kuchni– komentuje Ana Roš, Szefowa Kuchni Hišy Franko i Honorowa Przewodnicząca konkursu. Ten konkurs polega zarówno na przestrzeganiu ścisłych zasad, jak i przywiązywaniu wagi do tożsamości swojego kraju. Nawet jeśli świat kulinarny potrzebuje czasu na ewolucję, możemy jedynie odnotować jego wysiłki, zwłaszcza w zakresie integracji. Bocuse d'Or jest tego najlepszym przykładem.

Ogromne podziękowania dla Partnerów, którzy wsparli Team Poland:

Plastmet, Churchill, Kaiser Caviar, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Poland Tastes Good , Polska Organizacja Turystyczna, HORECA Las Kalisz, Gastro Magic Service, Hendi, Fine Dine, Cheman, MEIKO Polska, Aquanet, Unilever Food Solutions

Dziękujemy Partnerom medialnym, którzy zawsze chętnie o naszym teamie pisali:

Newsgastro, Papaja, Poradnik Restauratora, Szef Kuchni, Restaurant Management, Food Service, Kucharze.pl, Francusko – Polska Izba Gospodarcza, Poznań travel

PIERWSZA DZIESIĄTKABOCUSE D'OR EUROPE 2022
1 miejsce: Dania - Brian Mark Hansen
2 miejsce: Węgry - Bence Dalnoki
3 miejsce: Norwegia - Filip August Bendi
4 miejsce: Szwecja - Jimmi Eriksson
5 miejsce: Islandia - Sigurjón Bragi Geirsson
6 miejsce: Finlandia - Johan Kurkela
7 miejsce: Francja - Naïs Pirollet
8 miejsce: Wielka Brytania - Ian Musgrave
9 miejsce: Szwajcaria - Christoph Hunziker
10 miejsce: Belgia - Sam Van Houcke

Nagroda dla najlepszego pomocnika: Szwecja - Thilda Mårtensson
Nagroda specjalna temat na talerzu: Wielka Brytania - Ian Musgrave
Nagroda specjalna temat na platerze: Szwecja - Jimmi Eriksson

22 i 23 stycznia 2023 roku 24 szefów kuchni z całego świata po 4 selekcjach kontynentalnych (Bocuse d'Or Europe, Bocuse d'Or Americas, Bocuse d'Or Africa i Bocuse d'Or Asia-Pacific) będzie rywalizować o wielki finał Bocuse d'Or podczas Sirha Lyon.

Wielkie emocje za nami. Z pewnością te wrażenia pozostaną z nami jeszcze na długo!

Kolejna edycja Bocuse d'Or Europe odbędzie się wiosną 2024 roku w Trondheim w Norwegii.

zdjęcia plateru i dań - Kuchnia za winklem

AKTUALNOŚCI

 • Przeczytaj całość

  Bocuse d’Or Poland ON TOUR vol. 2

  22 czerwca w sopockiej restauracji White Marlin odbyła się druga w tym roku kolacja Bocuse d’Or Poland ON TOUR.

  2024-06-24
  Przeczytaj całość
 • Przeczytaj całość

  Dania zwycięzcą Bocuse d’Or Europe 2024

  Ponownie duński kandydat, tym razem Sebastian Holberg Svendsgaard stanął na najwyższym stopniu podium w Trondheim 2024 roku

  2024-03-22
  Przeczytaj całość
 • Przeczytaj całość

  KOWR Partnerem Team Poland 2024

  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa został ponownie Partnerem Team Poland.

  2024-03-01
  Przeczytaj całość
 • Przeczytaj całość

  Polska Organizacja Turystyczna Partnerem Team Poland 2024

  Z przyjemnością informujemy, że Polska Organizacja Turystyczna ponownie została Partnerem Team Poland 

  2024-03-01
  Przeczytaj całość